Trek Domane+ SLR 9
$8,579.00
The Trek Domane+ SLR 9 is an electric gravel bike with an 800 Series OCLV Carbon frame, TQ-HPR60 motor, TQ 360Wh battery, Domane+ carbon fork, Shimano Dura-Ace Di2 12-speed drivetrain, Bontrager Aeolus RSL carbon wheels, and 700x32mm Bontrager Kwaremont RSL TLR tires.
Add $500.00 to cart and get free shipping!
Trek Domane+ SLR 9 Overview
The Trek Domane+ SLR 9 is an electric gravel bike built with an 800 Series OCLV Carbon frame, TQ drive system, tapered head tube, rear IsoSpeed, internal routing, flat mount disc fitment, fender mounts, and a 142x12mm thru axle. It uses a Domane+ carbon fork with a tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, flat mount disc fitment, and a 12x100mm thru axle.
The e-system uses a TQ-HPR60 motor with 60 Nm of torque, 250 watt maximum continuous rated power, and 350 watt peak power. A TQ 360Wh battery powers the system, and the bike includes a TQ 4A charger. The TQ LED display includes Bluetooth and ANT+ connectivity, and this model is classified as a Class 3 e-bike.
The drivetrain uses Shimano Dura-Ace Di2 12-speed shifting with a Shimano Dura-Ace R9270 Di2 shifter, Shimano Dura-Ace R9250 Di2 front derailleur, and Shimano Dura-Ace R9250 Di2 rear derailleur. The Praxis Carbon crankset uses size-specific crank lengths with Praxis 50/34T 12-speed chainrings, paired with a Shimano Dura-Ace R9200 11-34 12-speed cassette and Shimano Dura-Ace/XTR M9100 12-speed chain.
The wheel setup uses Bontrager Aeolus RSL 37 OCLV Carbon Tubeless Ready wheels with a 37mm rim depth. Bontrager Kwaremont RSL TLR 700x32mm tires use a folding bead, Race Dual-Compound construction, 320 tpi casing, and tubeless ready setup with Bontrager TLR sealant. Finishing components include a Verse Short Pro saddle with carbon rails, KVF aero carbon seatpost, Bontrager Pro IsoCore VR-SF handlebar, Trek EcoTack handlebar tape, and Trek RCS Pro stem.
Key Features of Trek Domane+ SLR 9
- 800 Series OCLV Carbon frame with TQ drive system, rear IsoSpeed, internal routing, fender mounts, and flat mount disc fitment.
- Domane+ carbon fork with tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, and 12x100mm thru axle.
- TQ-HPR60 motor delivers 60 Nm torque with 250 watt maximum continuous rated power and 350 watt peak power.
- TQ 360Wh battery works with a TQ LED display featuring Bluetooth and ANT+ connectivity.
- Shimano Dura-Ace Di2 12-speed drivetrain includes Dura-Ace front and rear derailleurs.
- Praxis Carbon crankset uses Praxis 50/34T chainrings with a Shimano Dura-Ace 11-34 cassette.
- Bontrager Aeolus RSL 37 OCLV Carbon Tubeless Ready wheels use a 37mm rim depth.
- Bontrager Kwaremont RSL TLR 700x32mm tires feature Race Dual-Compound construction and 320 tpi casing.
Ride Use
This bike is categorized for gravel riding with an electric TQ drive system. Its 800 Series OCLV Carbon frame, Domane+ carbon fork, fender mounts, 700x32mm tubeless ready tires, Shimano Dura-Ace Di2 drivetrain, and hydraulic disc brakes support its gravel bike category. The Class 3 e-bike system includes a TQ-HPR60 motor, TQ 360Wh battery, and TQ LED display connectivity.
Why Choose This Bike
The Trek Domane+ SLR 9 combines an 800 Series OCLV Carbon frame, Domane+ carbon fork, TQ-HPR60 motor, TQ 360Wh battery, Shimano Dura-Ace Di2 12-speed drivetrain, Shimano Dura-Ace hydraulic disc brakes, and Bontrager Aeolus RSL 37 OCLV Carbon Tubeless Ready wheels. Its Bontrager Kwaremont RSL TLR 700x32mm tires, Verse Short Pro saddle with carbon rails, KVF aero carbon seatpost, and Matte Deep Smoke, Gecko Phaze, Red Carbon Smoke, or Era White color options complete a high-spec electric gravel bike build. The 56cm size weighs 11.84 kg / 26.11 lbs with TLR sealant and no tubes, and Trek frames and full-suspension swing arms are covered for the lifetime of the original owner, while other parts are covered under Trek’s limited warranty.
Product Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Trek |
| Model | Domane+ SLR 9 |
| Bike Type | Electric Gravel Bike |
| Frame | 800 Series OCLV Carbon, TQ drive system, tapered head tube, rear IsoSpeed, internal routing, flat mount disc, fender mounts, 142x12mm thru axle |
| Fork | Domane+ carbon, tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Battery | TQ 360Wh |
| Charger | TQ 4A charger |
| Computer | TQ LED display with Bluetooth & ANT+ connectivity |
| Motor | TQ-HPR60, 60 Nm, 250 watt maximum continuous rated power, 350 watt peak power |
| E-bike Classification | Class 3 |
| Shifter | Shimano Dura-Ace R9270 Di2, 12 speed |
| Front Derailleur | Shimano Dura-Ace R9250 Di2, braze-on, down swing |
| Rear Derailleur | Shimano Dura-Ace R9250 Di2, 34T max cog |
| Crankset | Praxis Carbon, size-specific crank length |
| Chainring | Praxis, 50/34T, 12 speed |
| Cassette | Shimano Dura-Ace R9200, 11-34, 12 speed |
| Chain | Shimano Dura-Ace/XTR M9100, 12 speed |
| Max Chainring Size | 1x: 46T, 2x: 52/36 |
| Front Wheel | Bontrager Aeolus RSL 37, OCLV Carbon, Tubeless Ready, 37mm rim depth, 100x12mm thru axle |
| Rear Wheel | Bontrager Aeolus RSL 37, OCLV Carbon, Tubeless Ready, 37mm rim depth, 142x12mm thru axle |
| Front Skewer | Bontrager Switch thru axle |
| Rear Skewer | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Tires | Bontrager Kwaremont RSL TLR, tubeless ready, folding bead, Race Dual-Compound, 320 tpi, 700x32mm |
| Tire Part | Bontrager TLR sealant, 6oz |
| Max Tire Size | 40mm without fenders, 35mm with fenders |
| Saddle | Verse Short Pro, carbon rails, 145mm width |
| Seatpost | KVF aero carbon seatpost, 20mm offset, size-specific length |
| Handlebar | Bontrager Pro IsoCore VR-SF, size-specific width |
| Handlebar Tape | Trek EcoTack |
| Stem | Trek RCS Pro, -7 degree, size-specific length |
| Brake | Shimano Dura-Ace hydraulic disc, flat mount |
| Brake Rotor | Shimano CL900, centerlock, 160mm |
| Rotor Size | Max brake rotor sizes: 180mm front, 160mm rear |
| Weight | 56 - 11.84 kg / 26.11 lbs, with TLR sealant, no tubes |
| Weight Limit | This bike has a maximum total weight limit, combined weight of bicycle, rider, and cargo, of 275 pounds / 125 kg. |
| Color | Matte Deep Smoke, Gecko Phaze, Red Carbon Smoke, Era White |
| Manufacturer Warranty | Trek frames and full-suspension swing arms are covered for the lifetime of the original owner. Other parts are covered under Trek’s limited warranty. |
FAQ's Trek Domane+ SLR 9
What frame does the Trek Domane+ SLR 9 use?
The Trek Domane+ SLR 9 uses an 800 Series OCLV Carbon frame. The frame includes a TQ drive system, tapered head tube, rear IsoSpeed, internal routing, flat mount disc fitment, fender mounts, and a 142x12mm thru axle.
What motor and battery are on the Trek Domane+ SLR 9?
This bike uses a TQ-HPR60 motor with 60 Nm of torque, 250 watt maximum continuous rated power, and 350 watt peak power. It is paired with a TQ 360Wh battery, TQ 4A charger, and TQ LED display with Bluetooth and ANT+ connectivity.
What drivetrain does this bike have?
The Trek Domane+ SLR 9 uses Shimano Dura-Ace Di2 12-speed shifting. It includes a Shimano Dura-Ace R9270 Di2 shifter, Shimano Dura-Ace R9250 Di2 front and rear derailleurs, Praxis Carbon crankset, Shimano Dura-Ace R9200 11-34 cassette, and Shimano Dura-Ace/XTR M9100 chain.
What wheels and tires come on the Trek Domane+ SLR 9?
The bike comes with Bontrager Aeolus RSL 37 OCLV Carbon Tubeless Ready wheels with 37mm rim depth. It uses Bontrager Kwaremont RSL TLR 700x32mm tires with folding bead, Race Dual-Compound construction, and 320 tpi casing.
Related products
Canyon Grail CF SL 7 Gravel Bike
$1,619.00
Canyon Grail CF SLX 8 AXS Gravel Bike
$3,479.00
Canyon Grail CFR AXS Gravel Bike
$5,399.00
Canyon Grizl 7 RAW Gravel Bike
$1,259.00
Canyon Grizl CF 6 Gravel Bike
$1,679.00
Canyon Grizl CF 7 ESC Gravel Bike
$2,039.00

Reviews
There are no reviews yet.