Trek Domane AL 4 Gen 4
$1,079.00
The Trek Domane AL 4 Gen 4 is an aluminum gravel bike with a 100 Series Alpha Aluminum frame, Domane AL carbon fork, Shimano Tiagra 10-speed drivetrain, Shimano hydraulic disc brakes, Bontrager Paradigm SL Tubeless Ready rims, and Bontrager R1 Hard-Case Lite 700x32mm tires.
Add $500.00 to cart and get free shipping!
Trek Domane AL 4 Gen 4 Overview
The Trek Domane AL 4 Gen 4 is an aluminum gravel bike built with a 100 Series Alpha Aluminum frame, tapered head tube, internal routing, fender mounts, flat mount disc fitting, UDH, and 142x12mm thru axle. It uses a Domane AL carbon fork with a tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, flat mount disc fitting, and 12x100mm thru axle.
The Shimano Tiagra drivetrain includes Shimano Tiagra R4720 10-speed shifters, Shimano Tiagra 4700 front derailleur, Shimano Tiagra 4700 long cage rear derailleur, a Shimano Tiagra 4700 50/34 crank, Shimano HG500 11-32 10-speed cassette, and Shimano Tiagra HG54 10-speed chain. Braking is handled by Shimano Tiagra hydraulic disc brakes with Shimano RT66 160mm 6-bolt rotors.
The wheel system uses Formula alloy 6-bolt hubs, Bontrager Paradigm SL Tubeless Ready rims, 14g stainless steel spokes, and Bontrager R1 Hard-Case Lite 700x32mm tires. The build is finished with a Verse Short saddle, Bontrager Comp alloy seatpost, Bontrager alloy handlebar options, Bontrager Elite stem, and Bontrager Supertack Perf tape or Trek EcoTack handlebar tape.
Key Features of Trek Domane AL 4 Gen 4
- 100 Series Alpha Aluminum frame includes internal routing, fender mounts, UDH, flat mount disc fitting, and 142x12mm thru axle.
- Domane AL carbon fork uses a tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, and 12x100mm thru axle.
- Shimano Tiagra 10-speed drivetrain uses a 50/34 crank and 11-32 cassette.
- Shimano Tiagra hydraulic disc brakes are paired with Shimano RT66 160mm 6-bolt rotors.
- Bontrager Paradigm SL Tubeless Ready rims use a 21mm width, 24-hole drilling, and Presta valve.
- Bontrager R1 Hard-Case Lite 700x32mm tires use a wire bead and 60 tpi casing.
- Bontrager Comp alloy seatpost, Bontrager alloy handlebars, and Bontrager Elite stem complete the contact points.
- The frame and fork include fender mounts for added setup options.
Ride Use
The Trek Domane AL 4 Gen 4 is built for gravel riding. Its aluminum frame, carbon fork, 700x32mm tires, Shimano Tiagra 10-speed drivetrain, hydraulic disc brakes, and fender mounts match the needs of this riding category. Tubeless Ready rims and thru axle frame and fork details complete the build.
Why Choose This Bike
Choose the Trek Domane AL 4 Gen 4 for a gravel bike with a 100 Series Alpha Aluminum frame, Domane AL carbon fork, Shimano Tiagra 10-speed drivetrain, Shimano Tiagra hydraulic disc brakes, and Bontrager Paradigm SL Tubeless Ready rims. The build includes Bontrager R1 Hard-Case Lite 700x32mm tires, fender mounts, internal routing, UDH, size-specific Bontrager cockpit parts, and a Verse Short saddle. It comes in Hex Blue and Era White, with a size 56 weight of 10.35 kg / 22.82 lbs. Trek frames and full-suspension swing arms are covered for the lifetime of the original owner. Other parts are covered under Trek’s limited warranty.
Product Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Trek |
| Model | Domane AL 4 Gen 4 |
| Bike Type | Gravel Bike |
| Frame | 100 Series Alpha Aluminum, tapered head tube, internal routing, fender mounts, flat mount disc, UDH, 142x12mm thru axle |
| Fork | Domane AL carbon, tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Shifter | Shimano Tiagra R4720, 10 speed |
| Front Derailleur | Shimano Tiagra 4700, 31.8mm clamp |
| Rear Derailleur | Shimano Tiagra 4700, long cage, 34T max cog |
| Crank | Shimano Tiagra 4700, 50/34; 165mm size 44, 170mm size 49/52, 172.5mm size 54/56, 175mm size 58/61 |
| Bottom Bracket | Shimano RS501 BSA |
| Cassette | Shimano HG500, 11-32, 10 speed |
| Chain | Shimano Tiagra HG54, 10 speed |
| Max Chainring Size | 1x: 50T, 2x: 50/34 |
| Front Hub | Formula RX-512 alloy, 6-bolt, 100x12mm thru axle |
| Rear Hub | Formula RX-142 alloy, 6-bolt, Shimano 11-speed freehub, 142x12mm thru axle |
| Skewers | Bontrager Switch chamfered thru axle front; Bontrager Switch chamfered thru axle rear with removable lever |
| Rims | Bontrager Paradigm SL, Tubeless Ready, 24-hole, 21mm width, Presta valve |
| Spokes | 14g stainless steel, black |
| Tires | Bontrager R1 Hard-Case Lite, wire bead, 60 tpi, 700x32mm |
| Saddle | Verse Short, steel rails, 145mm width |
| Seatpost | Bontrager Comp, 6061 alloy, 27.2mm, 8mm offset; 250mm size 44/49, 330mm size 52/54/56/58/61 |
| Handlebar | Bontrager Comp alloy and Bontrager Comp VR-S/VR-C alloy options; size-specific widths from 36cm to 44cm control width and 40cm to 48cm drop width |
| Handlebar Tape | Bontrager Supertack Perf tape; Trek EcoTack |
| Stem | Bontrager Elite, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree; 70mm size 44, 80mm size 49, 90mm size 52/54, 100mm size 56/58, 110mm size 61 |
| Brake | Shimano Tiagra hydraulic disc, flat mount |
| Brake Rotor | Shimano RT66, 6-bolt, 160mm |
| Rotor Size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| Weight | 56 - 10.35 kg / 22.82 lbs |
| Weight Limit | Maximum total weight limit of 275 pounds / 125 kg, combined weight of bicycle, rider, and cargo |
| Colors | Hex Blue, Era White |
| Manufacturer Warranty | Trek frames and full-suspension swing arms are covered for the lifetime of the original owner. Other parts are covered under Trek’s limited warranty. |
FAQ's Trek Domane AL 4 Gen 4
What type of bike is the Trek Domane AL 4 Gen 4?
The Trek Domane AL 4 Gen 4 is a gravel bike. It uses a 100 Series Alpha Aluminum frame, Domane AL carbon fork, 700x32mm tires, fender mounts, and hydraulic disc brakes.
What drivetrain does the Trek Domane AL 4 Gen 4 use?
The bike uses Shimano Tiagra 10-speed drivetrain parts. It includes Shimano Tiagra R4720 shifters, Shimano Tiagra 4700 front derailleur, Shimano Tiagra 4700 long cage rear derailleur, Shimano Tiagra 4700 50/34 crank, Shimano HG500 11-32 cassette, and Shimano Tiagra HG54 10-speed chain.
What wheels and tires come on the Trek Domane AL 4 Gen 4?
The bike uses Formula alloy 6-bolt hubs with Bontrager Paradigm SL Tubeless Ready rims. The tires are Bontrager R1 Hard-Case Lite, wire bead, 60 tpi, and 700x32mm.
What colors are available for the Trek Domane AL 4 Gen 4?
The Trek Domane AL 4 Gen 4 comes in Hex Blue and Era White. Both colors use the same model specification.
Related products
Canyon Grail CF SL 7 Gravel Bike
$1,619.00
Canyon Grail CF SLX 8 AXS Gravel Bike
$3,479.00
Canyon Grizl 6 RAW Gravel Bike
$1,139.00
Canyon Grizl CF 7 ESC Gravel Bike
$2,039.00
Trek Checkpoint ALR 4 Gen 3
$1,199.00

Reviews
There are no reviews yet.