Santa Cruz Blur XX AXS FA RSV
$8,069.00
The Santa Cruz Blur XX AXS FA RSV is a Carbon CC cross country mountain bike with 115mm rear travel, RockShox Flight Attendant suspension, SRAM XX SL Eagle AXS T-Type drivetrain, Reserve 28|XC Carbon wheels, and 29-inch Maxxis Rekon Race tires.
Add $500.00 to cart and get free shipping!
Santa Cruz Blur XX AXS FA RSV Overview
The Santa Cruz Blur XX AXS FA RSV is a cross country mountain bike built with a Carbon CC frame, 115mm of rear travel, and 29-inch wheels. The suspension package uses a RockShox SID Ultimate Flight Attendant fork with 120mm of travel and a RockShox SIDLuxe Ultimate Flight Attendant shock. Its SRAM XX SL Eagle AXS T-Type 12-speed drivetrain is paired with a 10-52t cassette, SRAM AXS Pod Controller Rocker Paddle, and SRAM XX Eagle AXS T-Type Power Meter crankset. The build is completed with Reserve 28|XC Carbon rims, DT Swiss 180 EXP hubs, SRAM Level Ultimate Stealth 4-Piston brakes, and Maxxis Rekon Race 29″x2.4″ tires.
Key Features of Santa Cruz Blur XX AXS FA RSV
- Carbon CC frame keeps the build focused around a premium cross country mountain bike platform.
- 115mm frame travel pairs with a 120mm RockShox SID Ultimate Flight Attendant fork.
- RockShox SIDLuxe Ultimate Flight Attendant shock measures 190×45.
- SRAM XX SL Eagle AXS T-Type 12-speed drivetrain uses a wide 10-52t cassette.
- SRAM XX Eagle AXS T-Type Power Meter crankset adds a 34t chainring to the drivetrain setup.
- SRAM Level Ultimate Stealth 4-Piston brakes use a 180mm front rotor and 160mm rear rotor.
- Reserve 28|XC Carbon rims are paired with DT Swiss 180 EXP Centerlock hubs.
- RockShox Reverb AXS seatpost adds wireless dropper post functionality with a 31.6 diameter.
Ride Use
This bike is built for cross country mountain biking. Its Carbon CC frame, 115mm rear travel, 120mm RockShox SID Ultimate Flight Attendant fork, SRAM XX SL Eagle AXS T-Type drivetrain, and 29-inch Reserve carbon wheels support the cross country category. The Maxxis Rekon Race 29″x2.4″ tires and SRAM Level Ultimate Stealth 4-Piston brakes complete the build with cross country-focused components.
Why Choose This Bike
The Santa Cruz Blur XX AXS FA RSV brings together a Carbon CC frame, Superlight suspension system, RockShox Flight Attendant suspension, SRAM XX SL Eagle AXS T-Type drivetrain, and Reserve 28|XC Carbon wheels in one cross country mountain bike build. It also includes SRAM Level Ultimate Stealth 4-Piston brakes, Maxxis Rekon Race tires, a Santa Cruz Carbon Flat Bar, RockShox Reverb AXS seatpost, and two color options: Gloss Dark Teal and Matte Carbon. The frame includes two water bottle mounts inside the main triangle and one under the downtube, with Santa Cruz warranty coverage for the original owner.
Product Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Santa Cruz |
| Model | Blur XX AXS FA RSV |
| Bike Type | Cross Country Mountain Bike |
| Color | Gloss Dark Teal, Matte Carbon |
| Sizes | S, M, L, XL |
| Frame Material | Carbon CC |
| Frame Travel | 115mm |
| Weight | 25.1 lbs / 11.38 kg |
| Wheel Size | 29 |
| Fork | RockShox SID Ultimate Flight Attendant, 120mm |
| Shock | RockShox SIDLuxe Ultimate Flight Attendant, 190x45 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB 68/73mm Threaded BB |
| Cassette | SRAM XX SL Eagle T-Type, 10-52t |
| Chain | SRAM XX SL Eagle T-Type, Flattop, 12spd |
| Chainguide | OneUp Chainguide |
| Crankset | SRAM XX Eagle AXS T-Type Power Meter, 34t |
| Rear Derailleur | SRAM XX SL Eagle AXS T-Type, 12spd |
| Right Shifter | SRAM AXS Pod Controller Rocker Paddle |
| Brakes | SRAM Level Ultimate Stealth 4-Piston |
| Front Rotor | SRAM HS2 Centerlock 180mm |
| Rear Rotor | SRAM HS2 Centerlock 160mm |
| Grips | ESI Chunky Grips |
| Handlebars | Santa Cruz Carbon Flat Bar, 31.8x760, 7mm Rise |
| Headset | Cane Creek AER IS Tapered Headset |
| Saddle | WTB Silverado Medium Fusion, Stainless |
| Seatpost | RockShox Reverb AXS, 31.6 |
| Stem | SRAM Atmos 7k, 60mm |
| Front Rim | Reserve 28|XC Carbon |
| Front Hub | DT Swiss 180 EXP, 15x110, Centerlock, 24h |
| Front Tire | Maxxis Rekon Race 29"x2.4" 3C MaxxSpeed, EXO |
| Rear Rim | Reserve 28|XC Carbon |
| Rear Hub | DT Swiss 180 EXP, 12x148, XD, Centerlock, 36t, 24h |
| Rear Tire | Maxxis Rekon Race 29"x2.4" 3C MaxxSpeed, EXO |
| Bottom Bracket Shell | 73mm Threaded |
| Rear Brake Mount | 160 PM |
| Shock Length | 190mm |
| Fork Compatibility | 100-120mm |
| Fork Offset | 44mm |
| Front Derailleur Mount | No compatibility |
| Headset Standard | Integrated IS41/52 |
| Max Chainring Size | 36t |
| Max Tire Clearance | 2.4" |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
| Seat Post Diameter | 31.6mm |
| Shock Bushing Size Front | 20x8 |
| Shock Bushing Size Rear | 20x8 |
| Shock Stroke | 42.5mm XC | 45mm TR |
| Suspension System | Superlight |
| Water Bottle Mounts | 2 inside main triangle | 1 under downtube |
| Manufacturer Warranty | Santa Cruz offers a lifetime warranty on frames and rigid forks for the original owner. Paint, finishes, and decals are covered for 3 years. Pivot bearings, Santa Cruz carbon handlebars, bottle cages, and Reserve carbon rims are covered for life for the original owner. |
FAQ's Santa Cruz Blur XX AXS FA RSV
What frame does the Santa Cruz Blur XX AXS FA RSV use?
The Santa Cruz Blur XX AXS FA RSV uses a Carbon CC frame with 115mm of travel. The frame uses the Superlight suspension system and has a listed weight of 25.1 lbs / 11.38 kg for the complete bike.
What suspension comes on the Santa Cruz Blur XX AXS FA RSV?
The bike uses a RockShox SID Ultimate Flight Attendant fork with 120mm of travel. It is paired with a RockShox SIDLuxe Ultimate Flight Attendant shock measuring 190x45.
What drivetrain is included on this bike?
The bike uses a SRAM XX SL Eagle AXS T-Type 12-speed drivetrain. It includes a SRAM XX SL Eagle AXS T-Type rear derailleur, SRAM AXS Pod Controller Rocker Paddle, SRAM XX SL Eagle T-Type 10-52t cassette, SRAM XX SL Eagle T-Type Flattop 12-speed chain, and SRAM XX Eagle AXS T-Type Power Meter crankset with a 34t chainring.
What wheels and tires come on the Santa Cruz Blur XX AXS FA RSV?
The bike uses Reserve 28|XC Carbon rims with DT Swiss 180 EXP hubs. It comes with Maxxis Rekon Race 29"x2.4" 3C MaxxSpeed, EXO tires at the front and rear.
Related products
Canyon Lux World Cup CF 9
$3,299.00

Reviews
There are no reviews yet.