Giant TCR Advanced SL 0 RED
$8,100.00
The Giant TCR Advanced SL 0 RED is a race road bike with an Advanced SL-grade Composite frameset, integrated seatpost, SRAM RED AXS E1 drivetrain, SRAM RED hydraulic disc brakes, integrated Quarq Power Meter, CADEX Max 40 WheelSystem, CADEX Road Race GC 700x30mm tubeless tires, and 33mm maximum tire clearance.
| Color | Turbo Teal |
|---|
Add $500.00 to cart and get free shipping!
Giant TCR Advanced SL 0 RED Overview
The Giant TCR Advanced SL 0 RED is a race road bike built around an Advanced SL-grade Composite frameset with an integrated seatpost, 12x142mm thru-axle, and disc brake construction. It pairs that frame with an Advanced SL-grade Composite fork using a full-composite OverDrive Aero steerer and 12x100mm thru-axle. The frameset has a greater stiffness-to-weight ratio than the previous generation, with new aero tube shaping and a lighter overall weight.
The system is developed around the frameset, wheels, cockpit, and components working together. OverDrive Aero steerer tube technology combines with the Giant Contact SLR AeroLight stem and Giant Contact SLR handlebar for internal cable routing that integrates the top cap, cables, and spacers into a cleaner front-end setup.
SRAM RED AXS E1 components handle shifting, with SRAM RED AXS E1 shifters, front derailleur, and rear derailleur. The drivetrain also includes a SRAM RED 10×33 12-speed cassette, SRAM RED E1 12-speed chain, SRAM RED E1 DUB 35/48 crankset with integrated Quarq Power Meter, and SRAM DUB ceramic press fit bottom bracket.
SRAM RED E1 hydraulic disc brakes use SRAM CenterLine XR rotors, with 160mm front and 140mm rear sizing. The CADEX Max 40 WheelSystem uses 40mm front and rear rims, CADEX R3 Aero front hub, CADEX R3-C48 Aero rear hub with 48t ratchet driver, and CADEX Aero Carbon Spokes. CADEX Road Race GC 700x30mm tubeless folding tires complete the race road setup, with clearance for tires up to 33mm.
Key Features of Giant TCR Advanced SL 0 RED
- Advanced SL-grade Composite frameset uses an integrated seatpost, disc brake construction, and 12x142mm rear thru-axle.
- Advanced SL-grade Composite fork uses a full-composite OverDrive Aero steerer and 12x100mm thru-axle.
- OverDrive Aero steerer, Contact SLR AeroLight stem, and Contact SLR handlebar integrate the top cap, cables, and spacers.
- Integrated aerodynamic tube shaping and cockpit design give this model a 4.19-watt advantage over the previous generation.
- SRAM RED AXS E1 drivetrain pairs a 35/48 integrated Quarq Power Meter crankset with a 10×33 12-speed cassette.
- SRAM RED E1 hydraulic disc brakes use SRAM CenterLine XR rotors with 160mm front and 140mm rear sizing.
- CADEX Max 40 WheelSystem uses 40mm rims, CADEX aero hubs, and CADEX Aero Carbon Spokes.
- CADEX Road Race GC 700x30mm tubeless tires come with clearance for tires up to 33mm.
Ride Use
This bike is built for race road riding, with an Advanced SL-grade composite frameset, integrated cockpit routing, SRAM RED AXS E1 shifting, and CADEX Max 40 wheels. The CADEX Road Race GC 700x30mm tubeless tires and 33mm maximum tire clearance support a race-focused road setup with modern tire volume.
Why Choose This Bike
The Giant TCR Advanced SL 0 RED combines an Advanced SL-grade Composite race frameset, integrated seatpost, SRAM RED AXS E1 wireless shifting, SRAM RED hydraulic disc brakes, SRAM RED crankset with integrated Quarq Power Meter, CADEX Max 40 WheelSystem, and CADEX Road Race GC tubeless tires. It also includes a SRAM DUB ceramic press fit bottom bracket, computer mount, tubeless prepared setup, 33mm maximum tire clearance, and Giant Lifetime Limited Warranty coverage for the original owner.
Product Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Giant |
| Model | TCR Advanced SL 0 RED |
| Bike Type | Race Road Bike |
| Sizes | XS, S, M, M/L, L, XL |
| Color | Turbo Teal |
| Frame | Advanced SL-grade Composite, 12x142mm thru-axle, integrated seatpost, disc |
| Fork | Advanced SL-grade Composite, full-composite OverDrive Aero steerer, 12x100mm thru-axle, disc |
| Handlebar | Giant Contact SLR; XS: 420/370mm, S: 420/370mm, M: 440/390mm, M/L: 440/390mm, L: 440/390mm, XL: 440/390mm |
| Grips | Stratus Lite 2.0 |
| Stem | Giant Contact SLR AeroLight; XS: 80mm, S: 90mm, M: 100mm, M/L: 110mm, L: 110mm, XL: 120mm |
| Seatpost | Giant Integrated Seatpost, -5/+15mm offset |
| Saddle | CADEX AMP |
| Shifters | SRAM RED AXS E1 |
| Front Derailleur | SRAM RED AXS E1 |
| Rear Derailleur | SRAM RED AXS E1 |
| Brakes | SRAM RED E1 hydraulic, SRAM CenterLine XR rotors 160mm front and 140mm rear |
| Brake Levers | SRAM RED AXS E1 |
| Cassette | SRAM RED, 12-speed, 10x33 |
| Chain | SRAM RED E1, 12-speed |
| Crankset | SRAM RED E1 DUB, 35/48 with integrated Quarq Power Meter; XS: 165mm, S: 165mm, M: 170mm, M/L: 170mm, L: 172.5mm, XL: 172.5mm |
| Bottom Bracket | SRAM DUB ceramic, press fit |
| Rims | CADEX Max 40 WheelSystem, 40mm front and rear |
| Hubs | Front: CADEX R3 Aero Hub, CenterLock, 12mm thru-axle; Rear: CADEX R3-C48 Aero Hub, 48t ratchet driver, CenterLock, 12mm thru-axle |
| Spokes | CADEX Aero Carbon Spoke |
| Tires | CADEX Road Race GC, tubeless, 700x30mm, folding |
| Max Tire Clearance | 33mm |
| Extras | Computer mount, tubeless prepared, 33mm max tire size |
| Manufacturer Warranty | Giant Lifetime Limited Warranty for the original owner: lifetime frame warranty, 10-year rigid fork warranty, and limited coverage for original Giant parts. |
FAQ's Giant TCR Advanced SL 0 RED
What frame does the Giant TCR Advanced SL 0 RED use?
The Giant TCR Advanced SL 0 RED uses an Advanced SL-grade Composite frame with an integrated seatpost, 12x142mm thru-axle, and disc brake construction. It is paired with an Advanced SL-grade Composite fork with a full-composite OverDrive Aero steerer and 12x100mm thru-axle.
What drivetrain comes on the Giant TCR Advanced SL 0 RED?
The bike uses SRAM RED AXS E1 drivetrain components. It includes SRAM RED AXS E1 shifters, front derailleur, rear derailleur, a SRAM RED 10x33 12-speed cassette, SRAM RED E1 12-speed chain, and a SRAM RED E1 DUB 35/48 crankset with integrated Quarq Power Meter.
What wheels and tires are on the Giant TCR Advanced SL 0 RED?
The bike comes with a CADEX Max 40 WheelSystem using 40mm front and rear rims. It uses CADEX R3 Aero front hub, CADEX R3-C48 Aero rear hub with a 48t ratchet driver, CADEX Aero Carbon Spokes, and CADEX Road Race GC 700x30mm tubeless folding tires.
What is the maximum tire clearance on the Giant TCR Advanced SL 0 RED?
The maximum tire clearance is 33mm. The bike comes with CADEX Road Race GC 700x30mm tubeless folding tires and a tubeless prepared setup.
Related products
Canyon Ultimate CF SLX 8 Di2
$3,599.00
Canyon Ultimate CFR AXS
$6,299.00
Giant TCR Advanced 2 Pro Compact
$1,980.00
Specialized Tarmac SL8 Pro
$5,099.00
Trek Madone SL 7 Gen 8
$3,959.00
Trek Madone SLR 7 AXS Gen 8
$5,699.00
Trek Madone SLR 7 Gen 8
$5,399.00

Reviews
There are no reviews yet.