Trek Checkpoint SL 7 AXS Gen 3
$3,899.00
The Trek Checkpoint SL 7 AXS Gen 3 is a carbon gravel bike with a 500 Series OCLV Carbon frame, IsoSpeed, full carbon Checkpoint fork, SRAM Force XPLR AXS 13-speed drivetrain, Bontrager Aeolus Elite 35V carbon wheels, and Bontrager Girona Pro 700x42mm tires.
| Color | Dark Red |
|---|
Add $500.00 to cart and get free shipping!
Trek Checkpoint SL 7 AXS Gen 3 Overview
The Trek Checkpoint SL 7 AXS Gen 3 is a carbon gravel bike built with a 500 Series OCLV Carbon frame, IsoSpeed, downtube storage door, hidden fender mounts, rack mounts, integrated frame bag mounts, RCS Headset System, invisible cable routing, T47 bottom bracket standard, integrated chainkeeper, removable front derailleur hanger, UDH, and 142x12mm chamfered thru axle. It uses a Trek Checkpoint full carbon fork with a tapered steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc brake fitting, and 12x100mm thru axle.
The SRAM wireless drivetrain includes a SRAM Force AXS E1 shifter, SRAM Force XPLR AXS rear derailleur, SRAM Force XPLR 40T DUB Wide crank, SRAM Force XPLR XG-1371 10-46 13-speed cassette, and SRAM Force E1 chain. The bike also includes a SRAM AXS battery pack with charger.
Bontrager Aeolus Elite 35V OCLV Carbon Tubeless Ready wheels use a 35mm rim depth and are paired with Bontrager Girona Pro 700x42mm Tubeless Ready tires. The build is finished with SRAM Force AXS hydraulic disc brakes, a Verse Short Elite saddle, Bontrager carbon seatpost, Bontrager Pro Gravel handlebar, Bontrager Pro stem, Bontrager Supertack Perf tape, and a Bontrager BITS Internal Frame Storage Bag.
Key Features of Trek Checkpoint SL 7 AXS Gen 3
- 500 Series OCLV Carbon frame includes IsoSpeed, downtube storage, rack mounts, hidden fender mounts, and integrated frame bag mounts.
- Trek Checkpoint full carbon fork uses a tapered steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc brake fitting, and 12x100mm thru axle.
- SRAM Force XPLR AXS drivetrain uses a 40T crank and 10-46 13-speed cassette.
- SRAM AXS battery pack with charger supports the wireless drivetrain system.
- Bontrager Aeolus Elite 35V OCLV Carbon Tubeless Ready wheels feature a 35mm rim depth.
- Bontrager Girona Pro 700x42mm tires use Tubeless Ready construction, GR puncture protection, aramid bead, and 60 tpi casing.
- SRAM Force AXS hydraulic disc brakes are paired with 160mm centerlock rotors.
- Bontrager BITS Internal Frame Storage Bag is included.
Ride Use
The Trek Checkpoint SL 7 AXS Gen 3 is built for gravel riding. Its carbon frame, full carbon fork, 700x42mm gravel tires, SRAM Force XPLR AXS 13-speed drivetrain, and hydraulic disc brakes match the needs of mixed-surface riding. Rack mounts, fender mounts, integrated frame bag mounts, and internal frame storage support gravel setups with additional carrying options.
Why Choose This Bike
Choose the Trek Checkpoint SL 7 AXS Gen 3 for a carbon gravel bike with a 500 Series OCLV Carbon frame, IsoSpeed, SRAM Force XPLR AXS 13-speed drivetrain, SRAM Force hydraulic disc brakes, and Bontrager Aeolus Elite 35V carbon wheels. The build includes Bontrager Girona Pro 700x42mm tires, Bontrager carbon seatpost, size-specific Bontrager Pro cockpit parts, integrated storage features, and a Bontrager BITS Internal Frame Storage Bag. It comes in Dark Red, with an ML weight of 9.33 kg / 20.57 lbs with TLR sealant and no tubes. Trek frames and full-suspension swing arms are covered for the lifetime of the original owner. Other parts are covered under Trek’s limited warranty.
Product Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Trek |
| Model | Checkpoint SL 7 AXS Gen 3 |
| Bike Type | Gravel Bike |
| Frame | 500 Series OCLV Carbon, IsoSpeed, downtube storage door, hidden fender mounts, rack mounts, integrated frame bag mounts, RCS Headset System, invisible cable routing, T47, flat mount disc, integrated chainkeeper, removable FD hanger, UDH, 142x12mm chamfered thru axle |
| Fork | Trek Checkpoint, full carbon, tapered steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Battery | SRAM AXS battery pack with charger |
| Shifter | SRAM Force AXS E1 |
| Rear Derailleur | SRAM Force XPLR AXS, 46T max cog |
| Crank | SRAM Force XPLR, 40T, DUB Wide; 165mm size XS/S, 170mm size M, 172.5mm size ML/L, 175mm size XL |
| Bottom Bracket | SRAM DUB Wide, T47 threaded, internal bearing |
| Cassette | SRAM Force XPLR XG-1371, 10-46, 13 speed |
| Chain | SRAM Force E1, 12/13 speed |
| Max Chainring Size | 1x: 44, 2x: 46/30 |
| Front Wheel | Bontrager Aeolus Elite 35V, OCLV Carbon, Tubeless Ready, 35mm rim depth, 100x12mm thru axle |
| Rear Wheel | Bontrager Aeolus Elite 35V, OCLV Carbon, Tubeless Ready, 35mm rim depth, SRAM XDR driver, 142x12mm thru axle |
| Skewers | Bontrager Switch chamfered thru axle front; Bontrager Switch chamfered thru axle rear with removable lever |
| Tires | Bontrager Girona Pro, Tubeless Ready, GR puncture protection, aramid bead, 60 tpi, 700x42mm |
| Tire Part | Bontrager TLR sealant, 6oz |
| Rim Strip | Bontrager TLR |
| Max Tire Size | 50mm without fenders, 42mm with fenders |
| Saddle | Verse Short Elite, hollow magnesium rails, 145mm width |
| Seatpost | Bontrager carbon, 27.2mm, 8mm offset, 330mm length |
| Handlebar | Bontrager Pro Gravel; 40cm size XS/S, 42cm size M/ML, 44cm size L, 46cm size XL |
| Handlebar Tape | Bontrager Supertack Perf tape |
| Stem | Bontrager Pro, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree; 70mm size XS, 80mm size S/M, 90mm size ML/L, 100mm size XL |
| Brake | SRAM Force AXS hydraulic disc, flat mount |
| Brake Rotor | SRAM Paceline X, rounded, centerlock, 160mm; SRAM CenterLine X, centerlock, round edge, 160mm |
| Rotor Size | Max brake rotor sizes: 180mm front & rear |
| Bag | Bontrager BITS Internal Frame Storage Bag |
| Weight | ML - 9.33 kg / 20.57 lbs with TLR sealant, no tubes |
| Weight Limit | Maximum total weight limit of 275 pounds / 125 kg, combined weight of bicycle, rider, and cargo |
| Color | Dark Red |
| Manufacturer Warranty | Trek frames and full-suspension swing arms are covered for the lifetime of the original owner. Other parts are covered under Trek’s limited warranty. |
FAQ's Trek Checkpoint SL 7 AXS Gen 3
What type of bike is the Trek Checkpoint SL 7 AXS Gen 3?
The Trek Checkpoint SL 7 AXS Gen 3 is a gravel bike. It uses a 500 Series OCLV Carbon frame, full carbon Checkpoint fork, 700x42mm gravel tires, and gravel-focused mounting points.
What drivetrain does the Trek Checkpoint SL 7 AXS Gen 3 use?
The bike uses a SRAM Force XPLR AXS drivetrain setup. It includes a SRAM Force AXS E1 shifter, SRAM Force XPLR AXS rear derailleur, SRAM Force XPLR 40T crank, SRAM Force XPLR XG-1371 10-46 13-speed cassette, and SRAM Force E1 chain.
What wheels and tires come on the Trek Checkpoint SL 7 AXS Gen 3?
The Trek Checkpoint SL 7 AXS Gen 3 comes with Bontrager Aeolus Elite 35V OCLV Carbon Tubeless Ready wheels. The tires are Bontrager Girona Pro Tubeless Ready, with GR puncture protection, aramid bead, 60 tpi casing, and 700x42mm sizing.
Does the Trek Checkpoint SL 7 AXS Gen 3 include frame storage?
Yes. The frame includes a downtube storage door, and the bike includes a Bontrager BITS Internal Frame Storage Bag. It also has integrated frame bag mounts for additional gravel carrying options.
Related products
Canyon Grail CFR AXS Gravel Bike
$5,399.00

Reviews
There are no reviews yet.